pátek, ledna 16, 2009

Pochodeň

Dneska ráno na Radiožurnálu mluvili o Palachovi. Musel jsem přeladit rádio, protože se to nedalo snášet. Bylo mi fyzicky zle, stejně jako je mi zle když se v pitomém filmu schyluje k něčemu nebetyčně trapnému, čemu bychom se měli smát. Samozřejmě že Radiožurnál je seriózní stanice (což zahrnuje i tu pověstnou odpornou hudební dramaturgii), takže Palach neměl nikoho rozesmát, ale cíl byl obdobný: vytlačit z posluchačů jakousi emoci trapným blábolením o odporu proti okupaci bla, bla, bla.

Když jsem pak řídil a mé uši jako balzám příjmaly to nejunylejší z recyklovaného popu na jiné stanici, říkal jsem si, že je ten Palach vážně zajímavá postava. Máme to u nás, v Česku, totiž zařízeno tak, že lidé se dělí na dvě skupiny: my a oni. My jsme ti chytří, oni jsou ti hloupí. My přilepšujeme rodině, oni kradou jako straky. My si dávky zasloužíme, zatímco oni simulují a okrádají poctivě pracující. Nebo konkrétněji: My jsme vyhráli v hokeji, oni to prosrali ve fotbale. My jsme vymysleli kontaktní čočky, oni kolaborovali s komunisty. A my jsme pak ty komunisty svrhli, čehož oni využili k rozkradení republiky.

Jenže Palach do tohohle schématu nezapadá. Zjevně nepatří k nim, ale nepatří ani k nám, protože my, my se tedy rozhodně kvůli nějakým ideálům neupalujeme. My to pěkně v klidu probereme v hospodě u piva, trochu zanadáváme a na uklidnění si dáme si k pivu tlačenku s cibulí a další pivo. Protože ideály jsou pro ty, kteří v tom neumí chodit, což my tedy rozhodně umíme, že ano.

Někdo by třeba řekl, že národ s takovým přístupem je zparchantělý, protože absence ideálů vede k absenci víry a absence víry vede ke ztrátě smyslu jakéhokoliv počínání vůbec. Všechno se redukuje na prostý konzumerismus a oportunismus, na snahu přežít a z každé situace vytěžit co nejvíce. Takový národ si pak plete národní hrdost s nacionalismem, odhodlání něčeho dosáhnout se snahou se obohatit, slušnost s velezdoprdelectvím a tak dále a tak podobně.

Ale říkám si: mohlo by být i hůře.

Jen mně přijde trapné předstírat, že Češi Palacha považují za symbol boje za svobodu a tak dále. Češi považují Palacha za magora, který zahodil život, který mohl tak krásně a pohodlně prožít, kdyby se jen trochu snažil. A na tom rozhlasová, ani žádná jiná, propaganda nic nezmění.

4 komentáře:

JirkaB řekl(a)...

Koukám, že Tě drahý jIRI něco žere.. Krize středního věku to asi ještě není, ale spokojený nejsi. Souhlasím s tím, že národ český je zkorumpovaný skrz na skrz (jednu z možných příčin rozvedu níže, ať neruší emotivní význam sdělení, neboť je silně diskutabilní). Přesto si nemyslím, že je nutné se nad naší a těsně předházející generací těch nešvejkovatějších lidí na světě nějak zvlášť vzrušovat. Stejně za pár desítek let bude po nás všech veta a ten svinčík, který si sami uklidit neumíme, budou muset uklízet po nás další generace. Na každý pád, jestli Tě něco tlačí, najdi to, a pokud to půjde zlepši to. Přeji Ti, aby to nepramenilo z tvého osobního života, protože tam to stejně bolí nakonec vždycky nejvíc.

Není divu, že je český národ jaký je, když jeho "zakladatelé" jsou Přemyslovci. Ty já osobně považuju za bandu vrahů. Pokud není jasno, mrkni na vyvraždění Slavníkovců. Bandu lhářů, která si nechala na objednávku vykonstruovat vlastní historii. Viz Staré pověsti české, které ustojí srovnání s Orwelovým 1984 nebo s "vynálezy" normalizační ČSSR, kdy zamlčovali Masaryka. Proto jsem se nakonec stal slezanem.

JirkaB řekl(a)...

Jo a málem bych zapomněl. Na Palachovi si cením na jednu stranu jeho odvahy, ale uvědomuji si zároveň, že se snažil změnit myšlení našeho národa, který se měl podle jejich blázinkovského plánu posléze postavit útisku ze strany vojsk varšavské smlouvy :-D

Kdyby chtěl opravdu něco změnit, musel by nejprve zabít Brežněva a pak vymlátit komletně celé vedení rudé střechy (za dob SSSR to představovalo vládní činitele včetně dumy-tu by snad nemusel vybít celou, vedení KGB a hlavouny moskevského zločineckého podsvětí). V návaznosti na tom, převzít moc a postavit komunistickou ideologii do ilegality vedle nacismu. Posléze zahájit sérii lustračních procesů, ruku v ruce s uplatňováním protikomunistických zákonů. No a pak zahájit plošnou reklamu svobodnému myšlení a dlouhou sérii školení lidem, kteří již za socialismu vyrostli, neschopným se ve světě svobodného trhu jakkoli uplatnit. Jo, pak by měly jeho činy skutečný význam.

Předem se omlouvám, pokud s tímto radikálnějším názorem nesouhlasíš a tato poněkud unáhlená prezentace vzbuzuje v tobě hněv. Bohužel mne vždy hněte, když slyším propagandu, byť by byla prožvýknutá sebeinteligentnějším jedincem.

jIRI řekl(a)...

Deprese: Ach, to se jen střídají lehce manická a mírně depresivní období. Nic jiného v tom není :-). Já jsem naopak velmi spokojený člověk. Až na ten nedostatek času, samozřejmě.

Palach: Smířit se s Palachovou formou aktivní pasivní rezistence je ještě snadné. Ale co třeba bratři Mašínovi? Jsou to hrdinové nebo vrahouni?

JirkaB řekl(a)...

No, Mašínovi :-) Pokud bych se měl smiřovat, tak jako s Palachovou sebeobětí, pak čistě pojato v prostoru světa, v kterém si můžeme dělat co chceme, což náš svět beze sporu je, jim nemám co vytknout. Jen podotýkám, můžeme, ale ostatním se to líbit nemusí. Asi bych se však nepouštěl do hustých free-kůl-in spekulací, protože pozadí celé akce je trochu mlhavé. Bohužel, ani chlapci Mašínů ani krasnokryšejci celou pravdu zřejmě ven nikdy nepustí, takže se jaksi není moc o čem bavit. Trochu by mi to pak připomnělo českou sodu a diskuzi na téma, mělo se to pouštět?