úterý, července 31, 2007

Potopa!

Takže jsem po týdnu spustil Bloglines a čekalo tam na mě přes 800 nových zpráv. 800. Trvalo mi hodinu, než jsem proletěl titulky těch pár zdrojů, které považuji za důležité, a naklikal je do pár desítek tabů ve Firefoxu. Pak jsem to všechno celý zbytek večera četl. Ano, jsem nemocný.

Problém, který řeším je tento: co přesně je a co není důležité? Třeba: zajímají mě tryskové motory, protože mě prostě zajímají tryskové motory. Takže na Wikipedii naklikám něco o tryskových motorech a už to jede: turbojets, turbofans, rockets, ramjets, pulse jets, pump-jets. A to jsme ještě ani nezačali. Pro úvodní seznámení je potřeba nastudovat: Air intakes, Compressors, Combustors, Turbines, Turbopumps, Afterburners, Nozzles, Thrust reversers, Cooling systems, Fuel system, Fuel pump, Engine starting system, Ignition, Lubrication system. Každá část odkazuje na desítky dalších textů, které je možná dobré znát, než se pustím do dalšího studia, ale možná důležité nejsou a můžu je s klidným srdcem přeskočit, pokud se v budoucnu nehodnám stát konstruktérem tryskových motorů (což nehodlám, i když tryskové motory jsou... prostě krásné).

Celé to pak vede k ADD (Attention Deficit Disorder), kdy v ideálním případě budu přeskakovat od odkazu k odkazu, nikdy se nic nedovím, ale budu šťastný, že mám information on my fingertips.

Nejhorší je, jak je tohle surfování, přes všechnu svou povrchnost a marnost, uspokojující. Rozumem chápu, že sledování desítek zpráv denně je nejen zbytečné a pošetilé, ale i vyčerpávající a od skutečné práce (nebo i zábavy) odvádějící, ale moje iracionální zvědavost mě prostě nutí celé to martyrium podstupovat znova a znova. Dokonce občas cítím senzorickou deprivaci, když se nic nového neděje (čti: žádný magor hodinu nic nenapsal). V dobách, kdy jsem ještě nebyl připojen permanentním připojením k Internetu jsem dokázal něco po večerech opravdu udělat. Ale ten poslední skoro-rok je opravdovým utrpením.

Přemýšlím, jestli tohle je Web2.0: neschopnost zdržet se u jedné věci déle než pár minut. Web1.0 řídily vyhledávače a portály. Ty dneska nikdo nebere vážně a každý má tuhle dvanulózní RSS čtečku (nebo podobné udělátko), do které přidává další a další zajímavosti, až nedělá nic jiného, než že čte pitomé zprávy od zhusta pitomých lidí. Když je dneska web o tolik chytřejší než byl loni, nebo předloni, kde je nějaký nástroj, který by člověku umožnit ten příval informací nějak důstojně zvládnout?

Takže tak nějak.

A hloupý vtip na závěr: co jsem to vlastně chtěl?

2 komentáře:

Q řekl(a)...

ANo, resim presne stejne uvahy s tim, ze dostat se od tech "zajimavych informaci" k praci je zatracene slozite - me pro zmenu zajima raketova technika. Nicmene kdyz clovek dojde k tomu, ze kdyz je tyden bez PC nebo spis bez netu, tak mu to zas tak nechybi, lze s tim neco delat. Ale jakmile se dostane k PC zpet, tak je nervozni, dokud se na svoje oblibena mista nekoukne. Aspon "na chvilku" :-)
jIRI, zpristupnite nekdy archiv z noise floor? Bylo tam par uvah, ktere _skutecne_ staly za zachovani. Zkousel jsem googlit, ale nasel sem pouze indexovou stranku a clanky uz nikoliv, ackoliv sem zkousel par "hacku" - zadavat ruzna vice ci mene pravdepodobna URL.

jIRI řekl(a)...

Naštěstí mi výpadky nevadí (ten týden na dovolené jsem byl dokonce rád, že mám od počítače pokoj). Jen je potom těžké se přinutit všechny nové zprávy odklikat a smířit se s tím, že na 99.5% v nich stejně nebylo nic důležitého (což pak ovšem nahlodává smysl všeho toho pachtění). Na stejné téma teď psal aKB: http://ideesfixes.blogspot.com/2007/07/perioda-vzorkovn.html

Ad archív: Ohóó :-). To je rajská hudba pro mé uši :-). Já jsem o tom už přemýšlel (soubory se ztratily při transferu serveru, protože jsem je umístil do nějakého exotického adresáře, ale mám je pořád lokálně), a chtěl jsem vydolovat i to, co považuji za lepší z mého psaní pro AmberZine (resp. amber.zine :-)) a umístit to na jedno místo. Zkusím to dát nějak dohromady a eventuálně sem přidám odkaz.