čtvrtek, července 21, 2005

Velký rozdíl

Hmm. Skoro bych až řekl, že je to takový pěkný příklad doublethinking.

Vezměte si tuhle hru Grand Theft Auto: San Andreas. Když jsem měl možnost si ji na chvíli vyzkoušet, první věc, kterou jsem po spuštění udělal bylo, že jsem avatara navedl do zahrady přilehlého domu, tam ho přinutil holýma rukama ubít k smrti dvě nebo tři poklidně sedící NPC, vybavil ho krátkou palnou zbraní a navigoval ho skrze přestřelku (při které hrdině zahynul, aby se neporušený probudil před nemocnicí, kde nejspíš dokáží vyléčit i smrt).

Taková pěkná hra to je.

A teď se dovídám, že proto, že ke hře lze stáhnout mod, který odemkne nějakou skrytou úrověň, kde můžete sledovat (a dokonce i ovlivňovat!), jak avatar souloží s nějakou slečnou, byl hře změně rating z Mature 17+ na Adults Only 18+, a prodejcům je doporučeno ji stáhnout z prodeje.

Víte kam mířím: je mlácení a zabíjení lidí (zakončené rozpustilým poskakováním po obličeji, když protivník upadne na zem) horší než lehká pornografie? Co jsme to, proboha, za civilizaci, že poněkud vulgární, nicméně zcela přirozený reprodukční proces považujeme za více škodlivý než nezřízené zabíjení?

Nechci tu moralizovat nad násilím ve hrách (a zábavní produkci obecně) -- nevadí mi takové to k absurditě dovedené násilí, o kterém vím, že není reálné (třeba v Better Tomorrow nebo Hard Boiled), jakkoliv obrazy potenciálně možného násilí naopak snáším čím dál tím hůře. Nikdo mě nenutí si kupovat krvavé hry nebo se dívat na filmy plné mrtvol, a domnívám se, že je v silách rodičů děti od takových produktů uchránit.

Nicméně, i když obviňovat Manhunt z toho, že nějaký nezletilý Brit utluče kamaráda železnou tyčí, mi příjde jako projev Blame Canada! syndromu, nedovedu si vysvětlit kde nastal v americké společnosti ten posuv, díky kterému je virtuální vraždění ještě vpořádku, nicméně virtuální souložení už ne.

Na druhou stranu, když nad tím tak přemýšlím: došlo vůbec k nějakému posuvu? Není tohle pokrytecké puritánství americké společnosti ve skutečnosti vlastní?

3 komentáře:

Andrej řekl(a)...

Nemám insider info o americkej spoločnosti, takže jej puritánstvo neviem posúdiť. Informácie z médií nie sú relevantné (viď napríklad časté šoky európanov zo vzhľadu bežných neseriálových amerických žien).
Viem ale že veľký problém v psychike spôsobuje tabuizovanie nahoty a sexu. Tzv. prírodné národy afriky nemajú so sexom a nahotou žiadne problémy a pojmy ako sexuálna úchylka nepoznajú.
Skôr ma zaujala jedna vec v (inak dosť divnom) bábkovom celovečernom filme pre dospelých Team America World Police. Všadeprítomné scény násilia boli nezaujímavé, ale scéna väčšinového a tým aj v podstate klasického hetero sexu bola dosť prekvapujúca. A pritom sa so sexom strtáva určite väčšia časť populácie ako s vraždami.

Anonymní řekl(a)...

Jsem přesvědčený, že tohle puritánství je původní. Vždyť i Otcové poutníci chtěli v Novém světě vládnout a vládnutí se sem tam nebojde bez nějaké té "mokré práce", kdežto bez veřejnho souložení vládnou lze.:o)

Ehm... pardon . asi mám dnes nějakou cynickou náladu.

Binární Ládin

Anonymní řekl(a)...

Awesome site. I bookmarked it for future use. I also suggest you check out huge adult toy