pátek, března 18, 2005

Hezki česki

Jsme my Čechové podivný pronárod. Tedy ne že bych diskuse na Internetu sledoval nějak intenzivně, nicméně musím říct, že ty vedené v češtině jsou jediné, kde se tolik jazykových puristů a ochránců jediné a pravé gramatiky (takový ten typ nauč-se-interpunkci-ty-kreténe-vymatlanej), věnuje verbálnímu lynčování něšťastníků s vysokou mírou překlepovosti/hrubkovosti.

V anglicky vedených diskusích se mi snad ještě nestalo, že bych narazil na to, to, že na větu "Tadi, jsou mí, argumenti," někdo odpověděl "Vetkni si své argumenty někam. Neumíš anglicky, tak se jimi ani nebudeme zabývat."

Ono je to ostatně dost signifikantní pro celou Českou kotlinu: místo obsahem se zabýváme formou tak dlouho, až obsah pohřbíme pod nánosem bezcenného balastu. Děje se to v politice, v diskusích o odborných tématech, a velmi markantně se tenhle zlozvyk projevuje právě v internetových diskusích.

Asi je to tím, že je mnohem jednodušší všímat si překlepů, které při rychlém a nepozorném psaní naseká každý, dopouštět se hlubokomyslných komentářů na téma shoda podmětu s přísudkem, nebo vypichovat špatně umístěné čárky v rozvitých větách, než vymyslet rozumný protiargument. Jistě, je snazší trvat na svém a obvinit druhou stranu z kretenismu, než pokorně přiznat, že tvrdím bludy.

Asi si zkrátka budeme muset ještě chvíli počkat. Nejdříve budou muset základní školy přestat bazírovat na větném rozboru a přesunout se k tvůrčímu (nebo alespoň na argumentaci zaměřenému) psaní, příjmačky na střední školy budou muset přestat vypadat jako soutěž Riskuj! a u zkoušek na vysokých školách se bude muset předvádět něco jiného, než jak rychle si student do hlavy natlačí 300 stran skript. Pak, až některá další generace Čechů bude vedena k tomu, že co říkají, je nejméně stejně důležité jako počet překlepů na odstavec, pak se třeba dočkáme nějaké té diskuse na úrovni.

(Hmm. Chtěl jsem udělat chytrého, a pohanit tu naše zamini, že si na svou webovou stránku flákne slovo cunami, ale po krátké konzultaci se slovníkem cizích slov se bohužel ukázalo, že čeština tohle otřesné slovo opravdu zná. A pak někoho kritizujte ohledně pravopisu...)

4 komentáře:

MaC řekl(a)...

Cunami.

No, jIRI, nabeh by sis. Nejenze cestina tuhle hruzu opravdu zna, ale zamini to maj dokonce tezce posichrovany :)

MaC

P.S. V kavarne opravdu neni potreba vysedavat kazdy den, zvlaste v nasem veku, ze? Ale jednou za cas ;-)

Mormegil řekl(a)...

1. Cunami vs. tsunami není tak ani o češtině jako o transkripci japonštiny. Správná česká transkripce by měla asi opravdu být cunami, jenže to IMHO není nijak zásadní důvod pro používání cunami místo tsunami.
2. Je pravda, že se často na diskusích debatuje o překlepech, jenže také je pravda, že spousta přispěvatelů dělá chyby nikoli kvůli překlepům, ale kvůli neznalostem, a navíc na případné upozornění (které samozřejmě obvykle je off-topic) reagují ve stylu „pravopis není důležitý, hlavně že chápete, co chci sdělit“, popř. „jazyk se vyvíjí“. A to podle mě taky není dobře.
3. K poznámkám o přijímačkách apod. se dá těžko něco dodat…prostě je to pravda.

BVer řekl(a)...

Obsah je nepochybně důležitější než forma. Abych Tě, jIRI, ocitoval:
"... psaní vůbec není o tom, jak člověk umí žonglovat se slovy. Banalita zůstane banalitou, ať je napsaná sebelépe."
Ano, tak to je.

JENŽE: Dobře zvládnutá forma na všech úrovních -- od základní gramatiky, přes volbu synonym, větnou skladbu, správné tempo v odstavcích až po styl jako takový -- to je prostě nutná, nikoliv postačující podmínka. Jistě promineme rychlou hrubku v nějaké vypjaté diskusi na webovém fóru anebo pochopíme, že blogger se psaním blogů neživí, tudíž nemá čas na rozsáhlé jazykové ladění svého deníčku, ale neměli bychom autorovi odpouštět nedostatky jazykové formy v textu vážně míněném.

Ignorování formy je diletantství a spellcheckery a thesaury nás nespasí. Jazyk je prostě jazyk a patří myslícím lidem a ne bezduchým kancelářským balíkům.

Faktem ovšem je, že čeština je jazyk nelogický, se složitými pravidly a množstvím výjimek. Velké riziko chyby při psaní (větší než malé množství pravidel) znamená jistě vyšší "formální zátěž", s níž se autor musí vyrovnávat. To je zřejmě jeden z důvodů, proč tento problém stále řešíme.

Jazyk o autorovi řekne hodně. Bohatá slovní zásoba prozradí knihomola, časté spojování vět pomocí "který", "která", "které" zase lajdáka, nadměrné užívání cizích slov a složitých souvětí pak komplikovanou osobnost, atd.

Nedávno jsem náhodou navštívil archiv Martina Maniše. Co text, to skvostné, vyzrálé textové víno, jež nemůžeme číst rychle; o to větší požitek z pomalého vychutnávání obsahu a nasávání originální vůně autorova nekonvenčního názoru pak máme.
Ó díky, mrtvý Maniši. Tvá práce --právě díky své formě -- ještě po letech splachuje současné reklamní textaře a ostatní dyslektické kreativce elegantně a přímo do hajzlu.

A teďka fakt sorry, jdu zas teda cucat toho svýho Kelta.

jIRI řekl(a)...

ad pravopis: mno, řekněme, že je to takhle: určitě mě nebaví číst výplody lidí, kteří neumí psát ani trochu (a že takových píše hodně), protože to prostě není zajímavé. v tomto je m. maniš opravdu dobrý příklad, protože jeho články o několik let starém softwaru se pořád vyplatí číst už jen proto, jak jsou úžasně napsané.

na druhou stranu mi příjde, že když někdo má co říct k nějakému tématu, byť to nedokáže precizně formulovat, není úplně košer začít ho napadat pro stylistickou/gramatickou úroveň jeho příspěvku. on nakonec nepíše článek, ale jen reakci na něj. korektní podle mě je reagovat na věcné připomínky a v PS eventuálně zmínit překlepy/hrubky, aby se jim autor příště vyhnul.

pokud jde o vývoj jazyk -- já to nerad říkám, ale je to pravda, že se vyvíjí. ovšemže platí stejně tak, že jazyk tvoří lidi, jako že lidé tvoří jazyk, nicméně zjednodušování a nejspíš i vulgarizování češtiny je nevyhnutelné. ne proto, že by lidé hloupli, ale proto, že mají mnohem širší možnosti uplatnění volného času, takže méně čtou (a tedy jsou v kontaktu s "kanonickou" formou jazyka), a také přizpůsobují svůj jazyk médiu (sms, internet, atd.).

ad kavárny: samozřejmě, macu. jinak bych tohle přeci nepsal :-))

ad kelt a session v ragtimu obecně: já jsem si tím postem splnil sen, že jednou napíšu něco, co bude začína slovy "a povídá mi --někdo-- --něco--", jako to dělá b. vaněk-úvalský v týdeníku mf plus. doufám, že se mi podařilo nikoho se nedotknout a celkově zachytit úžasnou atmosféru té záhrobní amber.session :-))