neděle, června 19, 2005

Evoluce!

Ale jistě, o paralelách mezi biologickou a technologickou evolucí se toho napsalo a namluvilo tolik, že snad ani už není co dodat. Nicméně jednu drobnou poznámku si neodpustím.

Vždycky jsem si myslel, že výhodou technologické evoluce je skutečnost, že je, narozdíl od té biologické, řízena (dokud někdo neprokáže existenci Velkého Hybatele, svistot Occamovy břitvy ho nemilosrdně vyhání z tohoto vesmíru, a to, že jediné, co se po všech těch miliónech let vyvinulo ze zárodečných améb, jsou bloggeři, je čistě dílem náhody, a ne nějaký obvzláště povedený vtip Vyšší Moci, jakkoliv to tak vypadá). Tedy myslel jsem si, že technologická evoluce může slučovat to nejlepší z různých vývojových větví, a že díky tomu může vytvářet stále lepší produkty, a že se vyhne tomu, aby zahazovala jednou vymyšlená optimální řešení problémů. Zkrátka že počet slepých uliček by se měl s časem zmenšovat.

Samozřejmě je to nesmysl, protože co příroda nedokáže kvůli absenci inteligence, my jsme si znemožnili její přítomností. Takže dobrá řešení jsou patentována, z různých politických důvodů ignorována, nebo z rozličných neznámých příčin nahrazována druhořadými, navíc často i dražšími.

Jeden příklad za všechny, lze najít v oblasti kapesních počítačů. Nejprve tu byly různé elektronické diáře a organizéry, které měla klávesnici a "pasivní" displej (říkejme tak displeji, který není dotykový). Pak společnost Apple přišla s Newtonem, který byl samozřejmě drahý a ve své cihlovité inkarnaci nepoužitelný (jakkoliv to byl, ve své době, impozantní nápad). Newton přinesl dotykový dosplej a neměl klávesnici, protože nač by byla uživatelům klávesnice, když Newton umí rozpoznávat písmo (a co jsem četl, tak to bylo asi jediné PDA, které to opravdu umělo).

Souběžně s tím Psion povýšil diáře na kapesní počítače, a se zachováním klávesnice přijal i myšlenku dotykového dipleje, který se k některým úkolům hodí přeci jen o něco lépe než klávesnice, a vznikla tak legendární a dosud nepřekonaná série kapesních počítačů vrcholící typem Psion 5mx.

Někdy v té době také vznikl Palm, který nejspíš vykradl dobré nápady z Newtonu, přičemž nevážil půl kila a nejspíš byl i levnější (není tak těžké být levnější, když je vaším konkurentem Apple). Palm neměl klávesnici, a popravdě řečeno ani rozpoznávání písma. Ano, když jsem si svého Palma koupil, domníval jsem se, že graffiti je schopno rozpoznávat písmo, nicméně jsem se mýlil, a po pár měsících používání jsem zjistil, že neexistuje způsob jak do Palmu vložit text jinak, než pomocí PC.

Pak si trhu s kapesními počítači všiml Microsoft, a stejně jako člověku, který má kladivo, všechno připadá jako hřebíky, i v Microsoftu se zrodila myšlenka natlačit do kapesního počítače Windows. Nejprve tedy vzniklo několik zajímavých kapesních počítačů především od hp (tehdy ještě Hewlett-Packard, samozřejmě), které měly příjemnou velikost i klávesnici, nicméně nakonec se vývoj WindowsCE zvrhnul ve snahu zlikvidovat Palm, a tak začala všechna PocketPC vypadat jako odulejší Palmy a klávesnice byla slavnostně prohlášena za mrtvou.

V současnosti jsme ve stavu, kdy na trhu existuje prakticky jediné zařízení ve velikosti vhodné do kapsy vybavené klávesnicí: Sharp Zaurus, který ovšem oficiálně existuje jen na asijských trzích. Z druhé strany se k němu přibližují sub-notebooky, nicméně ty trpí dědictvím z PC, a tudíž spíš než skutečná použitelnost je u nich důležitý takt procesoru a podporovaná verze DirectX vestavěného 3D akcelerátoru.

Ach, samozřejmě nikomu neberu jeho právo dlouhé hodiny smolit pomocí miniaturního stylu pár odstavců textu do současných PDA, nicméně je s podivem, jak snadno výrobci kapesních počítačů rezignovali na použití klávesnice a snaží se ji nahradit psaním na displej.

Přitom psát na displej PDA je mnohem nepřirozenější než mačkat palci klávesy. Abstrakce elektronického listu papíru tu selhává nejen proto, že systémy rozpoznávání písma jsou v současné době zoufale stupidní (a dokud budou nutit uživatele učit se nějaké speciální znaky, nebo postupy psaní, místo aby se samy přizpůsobily jeho zvyklostem, nebude to lepší), ale i skutečnost, že zatímco ruka při psaní na papír většinou leží opřená o stůl, u PDA buď a) volně poletuje vzduchem sem a tam, nebo b) je zkroucená proto, že zatím nikdo nedokáže vyrobit důstojně tlusté PDA, dost znesnadňuje provádět to, co výrobci PDA vydávají za zcela přirozené: totiž napodobovat psaní perem po listu papíru. Dále je tu fakt, že papíry lze různě klást vedle sebe, propojovat je, nebo stránky volně otáčet a dělat všechny ty ostatní úžasné věci, které s papírem denně děláme, aniž si to uvědomujeme, a které s PDA prostě dělat nelze.

Ale zpět k přirozenému výběru technologické evoluce: Pokračující zmenšování laptopů naznačuje, že ekosystém počítačů do kapsy nakonec opět dospěje do ustáleného stavu (naštěstí riziko bezklávesnicových TabletPC se povedlo šťastně zažehnat, a tak místo skutečných TabletPC máme spíše notebooky s otočným dotykovým displejem) a že nejlepší dosud známé řešení vkládání textů do počítačů (tedy klávesnice), bude rehabilitováno. Nicméně celá ta oklika s bezklávesnicovými počítači mě přesvědčila, že ať řízená, nebo ne, evoluce je prostě evoluce, a bez zbytečných odboček a slepých cest se neobejde.

A v mezičase mi asi nezbyde nic jiného, než se porozhlédnout po bazarech, a koupit si nějakého toho zachovalého Psiona...

7 komentářů:

Pablo řekl(a)...

Ani nevíte, jak moc souhlasím :-) Už poměrně dlouho tvrdím, že kdyby někdo vyrobil kříženec reva (hw koncepce, klávesnice) a nějakého moderního pocket pc (komunikační možnosti - bt / wifi, synchro s outlookem...), tak že by možná i vydělal.

Buďme rádi, že tablet pc nebudou nástupci notebooků a věřme, že časy psionů, eventuelně jornady s klávesnicí se zase vrátí.

Na druhou stranu, takový FS Lifebook P7110.. Inu, o tolik větší než revo zase není a ty parametry! :-)

Wu řekl(a)...

U me evoluce vedla k devoluci. Vzdycky jsem pouzival jenom kapesni pocitace s klavesnici (Psion 2, 3a, Diamond Mako =Revo). Tedy az donedavna. Zacala mi vadit rezie, která s tim byla spojena. Zjistil jsem, ze si skoro nic nezapisuju, protoze kopirovani a synchronizace nefunguje idealne, internet pres infra port s mobilem je akorat pro zlost, ze v mobilu mam kalendar, ukolnicek, budik a poznamky taky, a ze za navrzeni Reva bez zalozni baterie (jen s akumulatory) by meli architekta vyhodit. Takze jsem si koupil zapisnik, synchronizace opsanim zarucuje jaykovou korekturu a funguje vzdycky, zalozni baterii ani dobijeni netreba a hlavne - da se tam kreslit :)

BVer řekl(a)...

Jsa majitelem Sharp Zaura, nemůžu si stěžovat. Psát maily mohu na poměrně pohodlné klávesnici, na servery do práce se dostanu přes ssh/scp odkudkoliv, firefox také funguje, dokonce i quake se mi podařilo nainstalovat... Kombinace Linux+X+GPRS má sice své nedostatky, ale ... co víc si mohu přát?

S vděkem vzpomínám i na Psiona 3, bylo to drahé a proprietární, ale svého času ideální.

Že by se PDAček s klávesnicí v budoucnu objevilo více, tomu nevěřím. Běžnému uživateli postačí mobil bez klávesnice (hlavně, když to bude barevné, bude to umět fotit a přehrávat filmy) a my neběžní uplatníme mimo kancelář spíše pohodlnější a výkonnější notebook -- ovšem za cenu srovnatelnou se špičkovým PDA.

jIRI řekl(a)...

wu: No, však jsem se po čase také pokorně vrátil k papírovému diáři a peru a tužce. A musím říct: žádný elektronický tamagoči se této kombinaci nevyrovná. Nicméně na psaní kratších textů (jako jsou třeba posty do blogu, abych se držel něčeho vysoce užitečného a umělecky cenného) ve vlaku nebo autobuse je klávesnicové PDA skvělá věc. Člověk to složí do kapsy nebo do batohu, a nemusí pak text přepisovat, nemluvě o tom, že psát rukou v autobuse je zhola nemožné.

pablo, bver: Největší nevýhody notebooků jsou tyto: velká hmotnost, velký objem, velké odpadní teplo, malá kapacita baterie, zatím nepříliš častá integrace dotykového displeje. Asi nejvíc se mi v současné době líbí TabletPC s klávesnicí, nicméně k opravdu příručnímu počítači to má zatím pořád ještě hodně daleko. A samozřejmě: ta cena...

A ad Zaurus: však ti ho taky, BVere, zcela veřejně závidím :-)).

fahrrad.de řekl(a)...

Vous avez un blog tr?s agréable et je l'aime, je vais placer un lien de retour ? lui dans un de mon blogs qui égale votre contenu. Il peut prendre quelques jours mais je ferai besure pour poster un nouveau commentaire avec le lien arri?re.

Merci pour est un bon blogger.

Anonymní řekl(a)...

One good resource for downloading software and many more free software alternatives is Software4YourSuccess.com
Yes it is my site and I would love for you to drop by for a second. From there you will have free access to several of my products such as The Marketing Toolbar (which is goldmine of information on how to do things quickly and on the cheap, thus saving you time and money).
Also for webmasters I have created Webmaster Wizards, which will help you with almost every aspect of putting code on your site from things such as legal and privacy disclaimers to popunders. I have so much content and free software there I could fill up this whole blog, so check it out Thanks, Sincerely Rob Rudd

Anonymní řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.