pondělí, září 19, 2005

An Odd Kind of Scinece

Abych volně navázal na život ve SF: Dneska jsem narazil na tohle: DIVINE PROPORTIONS: Rational Trigonometry to Universal Geometry (via No need for sine (and cosine)?). V kostce jde o to, že k výpočtu trigonometrických úloh není zapotřebí používat siny a kosiny, ale že k řešení lze dojít rafinovaným umocňováním a násobením a dělením a odmocňováním.

Okamžitě jsem si vzpoměl na Stephena Wolframa a jeho A New Kind of Science. A při čtení článku The Man Who Cracked The Code to Everything..., který mě k Wolframovi dovedl, jsem si zase hned vzpoměl na Permutation City od Grega Egana (čímž jsem se pěkně dostal k té SF).

Chci říct: Přemýšlím teď nad tím, jak relevantní vlastně jsou všechny teorie, kterými popisujeme tento svět, a jestli třeba Occamova břitva není až příliš restriktivní nástroj, a zda nám občas kromě pavědeckých žvástů neusekne i nějakou tu opravdu zásadní myšlenku.

A taky: Když už si člověk nemůže být jistý ani trigonometrií, jakých dalších odhalení se ještě dočkáme?

7 komentářů:

JirkaB řekl(a)...

No, ja osobne se ridim pravidlem, ze lidstvo nikdy nebude, uz diky silne restriktivnimu nastroji zvanemu jazyk popisovat cely svet v nezkreslene podobe. (Splostuje realny svet na, tusim, racionalni(?) At tak, ci jinak, je to docela znat.) Proto vzdycky, kdyz vidim nejakou prevratnou teorii, vim, ze to neni zarucene postacujici. Tedy alespon tomu verim, nevim zda uz nekdo uceleny obraz nema ;-)

Nedavno jsem se s manzelkou pohadal o genialni teorii Chomskeho (odkazovat nebudu, ne kazdy ma pocit, ze se muze zhodit kdyz neodkaze, i kdyz chapu, ze nektere doktorandy dost tvrde cepuji :-) ) a behem pre ma zena vyrkla mineni, ze kdyz se 90 procent vedeckeho sveta zamilovala do jeho myslenky, pak prece nemohla byt uplne licha. V ten moment jsem pochopil, ze jde o viru(ci polonabozenstvi) nikoli o racionalni presvedceni ve spravnost teorie. Takovato setkani s relitou sveta lidi jsou desiva a tve zamysleni je osvezujici vanek v parnem dni. Zvlaste pri upomince na carodejnicke procesy, ale to uz hodne odbiham.

Britva: Omezovani reality vede obvykle k modelu a s modelem se lidem s mensi predstavivosti snaze pracuje. Navic, nekdy to je nutne. Predstava, ze by meli, napriklad, lide spravujici verejne osveleni pracovat s plne realistickym planem je posetilost. Ale mnohdy se seskrta i zasadni vec, ci pohled na vec jak naznacujes. Ne ze by mi to v zasade vadilo, nakonec, pokud mezitim lidstvo nevyhyne, se pravda vyjevi, ale vadi mi prestava, ze se kolem onoho meziproduktu bude tancovat dalsich padesat let a vsichni kdo nebudou onen blabol znat nazpamet budou povazovani za primitivy. Zvlaste mezi snoby.

Na druhou stranu. Chapu, ze lide kolem vedy, zvlaste mladi jsou silne znejistovani slozitosti okolniho sveta (v horsim pripade starsimi kolegy), ale nebat se trochu si zaabsolutizovat muze byt nejen zabavne. Nekdy to, zvlaste pri vyhroceni pripadu, muze vest k popreni toho, co si prave snazime namluvit, ze je presne ono. Ale dost uz nic nerikajicich obecnosti.. Chci zde vyjadrit, pln ocekavani :-P, ze se zase tak moc behem naseho jednoho zivota nestane diky omezenosti moznosti, povsechne, nasich konvencnich mozku. Kdybychom se vsak nechali zmrazit na takovych dveste tisic let, asi bychom strihali usima. At uz kvuli pokroku, nebo upadku :-)

Na zaver prosim, nekamenovat za vetu, ze omezovani vede k modelu. Ja vim, ze vsichni model stavi. Ale proc bych se nemohl abstraovat od lidi jako tvurcu, k lidem jako k procesu. Je to sice trochu nechutne, ale nekdy nutne.

mirun řekl(a)...

V obýváku na sídlišti jednoho nejmenovaného pražského bytu sedí dva muži. Náhle dvakrát zazvoní zvonek. Muž číslo 1 říká: "To bude anglická královna!". Muž číslo 2 opáčí: "Absolutní nesmysl. To bude pošťák, ten vždycky zvoní dvakrát". Muž číslo 2 se zvedne, otevře dveře... a tam stojí anglická královna.

Pokud muž číslo 2 i přesto dál bude tvrdit, že je to nemožné, jedná se rovněž o náboženství - náboženství Occamovy břitvy. Proto důkaz slouží k tomu, aby ořezávání teorií nesklouzlo do náboženství :)

Clickbank Mall řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.
Google Page Rank 6 řekl(a)...

Want more clicks to your Adsense Ads on your Blog?

Then you have to check out my blog. I have found a FREE and Legitimate way that will increase your earnings.

Come Check us out. How to Boost Your AdSense Revenue

Anonymní řekl(a)...

Muj dedecek je jiz nekolik dlouhych let posedly myslenkou vyreseni kvadratury kruhu. Tvrdohlavy to pabitel.

Jeho vytvory vznikle z nahodneho hrani s kruzitkem a pravitkem, jsem zacal overovat (pocitat) asi od sedme tridy zakladni skoly, coz je mnoho let zpet.

Kdysi me napadla myslenka, ze jeho konstrukce nejsou nic jineho, nez pocitani pruniku kruznic a primek. Myslenka me zaujala, coz vyustilo v sestaveni programu, ktery jeho kosntrukce resi pomoci analyticke geometrie. Tzn. zadne trigonometricke funkce, maximalne jen reseni kvadratickych rovnic.

Jen jsem prochazel kolem a nedalo mi to :)

--invit

Goodman441 řekl(a)...

Hello and thank you for welcoming me to this google adsense revenue blog. As a fellow webmaster i am always in need of good traffic. Please visit my site at: www.ickaboo.com when you have a chance.

Gordon řekl(a)...

Hello, just visited your blog, it's informative. I also have a website related togoogle adsense software. So make sure you visit and hope it's useful.