úterý, srpna 02, 2005

Až za ušima

Tak jako každá generace, i my, poslední z Husákových dětí, máme své strachy a obavy. Naši rodiče se báli atomové války, nonkonformity a nedostatku toaletního papíru. My, zrození v báječně normalizovaných 70. letech, přivyklí konzumu, volnému trhu a otevřeným hranicím, máme své strašáky někde úplně jinde.

Tak třeba já se teď snažím setřídit své tři nejhorší obavy abstraktnějšího charakteru (tedy ne takové ty normální, jako je panická hrůza z chodců a cyklistů, když jedu autem, nebo obavy z dialerů, spywaru a nezalátaných děr ve Windows), a stále se nemohu rozhodnout, co z té trojice je horší.

Jen považte:

Zaprvé tu máme tuhle ptačí chřipku. Naděje, že nějak sama o sobě vymizí už definitivně padla, a teď jen otázkou, kdy přesně začnou lidé umírat. The Register, s cynismem sobě vlastním, nabádá obyvatele Británie ke vstupu do armády nebo do zdravotního sektoru, protože právě zaměstnanci těchto (a jim podobných) institucí dostanou některou z pár miliónů dávek vakcíny, kterou britská vláda nakoupila. Naše exekutiva, samozřejmě, má mnohem důležitější věci k řešení (třeba jak přinutit pár tisíc fanoušků techna, aby se z nějaké zapadlé louky přesunili co nejrychleji do Prahy), a tak o očkování proti ptačí chřipce u nás zatím není slyšet nic. Jsem opravdu zvědav, kdo vyvodí osobní zodpovědnost v podobě nasupené omluvy v televizi, až budou nemocnice plné nejen umírajících nemocných, ale také zdravotnického personálu, až se vyděšení lidé pustí do rabování, nebo až v celé zemi vypadne elektřina, protože zaměstnanci elektráren ulehnou na smrtelná lože.

Zadruhé je děsivá situace kolem ropy. Někde ve Wiredu (nejspíš ve Wired News), jsem četl dojemnou historku o chlapíkovi, kterého Shell (nebo podobná společnost) zrazovala od zveřejnění studie, ve které s poměrně vysokou přesností (s nějakou akceptovatelnou odchylkou) určil, kdy se těžba ropy v USA překlopí přes maximum a začne klesat. Při použití stejné metodologie na celosvětovou těžbu ropy, prý vychází maximální hodnota těžby někdy na rok 2006 až 2007. To je opravdu znepokojivé. Včera se sice na Radiožurnálu dušovali, že cena ropy 250USD za barel nikdy nedosáhne, ale víte jak to chodí. Až několikanásobně zdraží všechno zboží které je na ropě závislé (od dopravy, přes plasty, až po ještě máslovější margaríny), to bude teprve mela.

A konečně zatřetí jsou tu klimatické změny. Jsem stále více přesvědčen, že my se ještě dožijeme toho, až se Holanďané budou stěhovat na kánoích do Česka, a že nám z toho opravdu nebude veselo. A to raději nemluvím o tom, co se bude dít, až začne docházet pitná voda.

Ach, samozřejmě, takto rozšafně podáno, to vypadá jako ohromná legrace, ale věřte mi: opravdu jsem občas paralyzovaný strachem, že tohle prostě nemůžeme nikdy přežít.

4 komentáře:

JR - Optimista řekl(a)...

S tou vodou bych si nedelal starosti. Existuji "odsolovaci stanice", ktere jsou sice energeticky narocne, ale morsky vody bude vzdy dost.

S ropou je to horsi. Jsme na ni hodne zavisli a az zacne dochazet, tak tim vsechno dost zdrazi. Ale lidstvo neni hloupy a popere se i s timhle :)

JirkaB řekl(a)...

Jj, popere. Popralo by se i ted, kdyby se ropne spolecnosti nepostaraly o konkurencni technologie, ktere zivori na okraji zajmu, bez prostredku na vyvoj. Lidem se obecne rado odsoluje hubou, ale sveho pohodli se vzdavaji mene radeji, tak si myslim, ze se bude voda radeji dovazet z nejake te ukrajiny, nebo jineho 'vyhodneho' zdroje, takze pohoda des.. Ceho se bojim ze zminene trojice jsou silene nebezpecne a siline se rychle mnozici mikroorganizmy, protoze zakony statistiky jasne mluvi proti nim. Ceho se ale bojim? Lidske omezenosti na osobni zisk. Dokazu si predstavit, ze se nekdo obohati na tom, ze vzbudi celosvetovou paniku a radeji zbori ekonomicky system a klidne tim destabilizuje celosvetovy beh dejin, jen aby si privydelal nejaky ten milionek navic. (nebo ze by byl cerny patek na NewYorske burze neco jineho?)
Kdepak viry, kdepak nedostatek vody, ja se bojim bezohlednosti nekterych mocnych jedincu. A je mi jedno, zda jsou to komanci, ci SuperRepublikani USA.

Mno, jsem zvedav, zda se k vecirku paranoiku jeste nekdo prida :)

Clickbank Mall řekl(a)...

Great Post but was not what I was looking for. But you really have a gread blog here. Keep it going.


I'll stop back every so often to see new updates maybe something will interest me in the future.

Have a good day.

frankee řekl(a)...

Můj názor je, že strom života je košatý a my jsme na samé hranici své doby zde na zemi. Jsem docela spokojen s tím, že tu už snad do 500 let nebudeme. Aspoň všechny aspekty tomu nasvědčují (aspoň pro mne). Můj názor je, že příroda nedává nikdy šanci dvakrát a jakmile se objeví opravdové potíže, půjde to s lidskou civilizací rychle z kopce.

Stačí si vzpomenout kolik zubů mám zaplombovaných a jak dlouho bych asi přežil bez lékařské pěče. Už jsme tak zdegenerovaní civilizací, že konec bude jako potopení Titaniku.

Vždycky mě pobaví, když lidé tvrdošíjně věří, že lidé jsou to nejlepší co tu je a že bez nás se ten vývoj dopředu prostě nepohne. A že jsme na špičce evoluce, to mě taky docela bere. Potom už k víře, že to máme nafurt chybí jenom krůček.

Zatím ještě veškerý život na zemi vymlátit nedovedeme (bakterie jsou až ve hloubce 100m pod povrchem země), a to mě uklidňuje.

Jo a ještě k "jr - otimistovi" podívej se do historie, lidstvo se nemění, stačí to brát jako zrcadlo podobné jevy co byly v historii mohou nastat v budoucnosti.