neděle, listopadu 21, 2004

Pisálci

Nedávno jsem tu napsal, že autoři píšící pro Živě jsou dutolebí. Když tedy pominu to, že jsem v rámci udržení svižného tempa onoho textu musel tak trochu přehánět, faktem zůstává, že o českých IT novinářích nemám valné mínění.

A co je možná ještě horší, nemám o nich ani skoro žádné povědomí.

Ke kvízové otázce Vyjmenujte deset českých IT žurnalistů, bych dal dohromady seznam obsahující maximálně tak pět jmen. A z toho by snad jen tři stáli opravdu za něco. Jsou to tito: Jiří Peterka, Petr Koubský a Jiří Hlavenka.

Odlišnost nějakých tří novinářů a jejich autorského stylu snad ani nemůže být větší: Peterka píše značně suchopárné texty, které jsou nabité informacemi, a je vidět, že si domácí úkoly plní opravdu poctivě, Koubský je náš asi nejlepší IT novinář vůbec, protože jako jediný v tomto státě dokáže napsat reportáž, která nevypadá jako PR leták, a Hlavenka, i když bych tedy rozhodně netvrdil, že je erudovaný, a že pokaždé ví přesně o čem mluví, má jednu zásadní přednost: vyslovuje nějaký názor, se kterým, když už nic jiného, lze polemizovat.

Všichni ostatní IT autoři spadají do jedné ze dvou kategorií: 1) absolventi žurnalistiky, kteří umí moc pěkně psát, ale člověk to ocení jen pokud o tématu nic neví, 2) fanboys, kteří nějakou nešťastnou shodou okolností dostali příležitost psát. Situace je zkrátka dost tristní, a nelze to vysvětlovat jen miniaturním trhem.

Možná to není úplně správný přístup, nicméně oproti sterilním informačním článkům preferuji to, čemu se říká (tuším, nejsem na to odborník) subjektivní žurnalistika. Mám rád, když z článku cítím osobnost autora, jeho názory a postoje a takové ty ostatní věci, které se většina českých psavců snaží ze svých výplodů eliminovat (přesto zcela upřímně nesnáším třeba Čermáka nebo Straku). Mám prostě rád, když má text nějakou přidanou hodnotu.

Jde o to, že když budu chtít čisté informace, najdu si je na Internetu přímo u výrobce toho kterého produktu a zprávy o novinkách si můžu nechat posílat e-mailem. Na druhou stranu osobní názor člověka, který má čas sbírat všechny tyhle "objektivní" informace a vytvářet nad nimi nějaké vyšší logické celky, to je něco, zač bych byl ochoten platit ať již svou pozorností (u webových plátků) nebo i penězi (pokud by šlo o papírový časopis).

Není to tak dávno, co jsem jednomu příteli vytknul, že na jedno poměrně exkluzivní PDA píše (cituji) posranou produktovou recenzi, když je to (alespoň v Česku) silně imageová záležitost, kterou si tu může dovolit málokdo, čili ani nemá smysl vypisovat takové detaily jako je velikost operační paměti a rozlišení displeje. Co naopak zajímavé je, jsou pocity šťastného majitele strojku, do kterého si může kompilovat vlastní Linux a tak podobně.

Dostalo se mi poněkud neradostné odpovědi, že k protlačení takového textu, by bylo potřeba z jeho strany úsilí většího, než jaké je ochoten investovat.

Tak nevím. Možná tak za deset, patnáct let...

5 komentářů:

P24L řekl(a)...

Novináři, které zmiňujete, jsou spíše superstar. Problém bych viděl spíše v lidech daleko za nimi. Lidi z praxe, jejichž úroveň je velmi rozdílná, a redakce si to moc nehlídají.
S tím určite souvisí i toto:"V obou časopisech je pak cítit lezení do zadku inzerentům..."
Viz také odborné časopisy.

jIRI řekl(a)...

Hmm. Já si myslím, že to není úplně špatné, když časopis má jednoho dva autory, kteří jsou dobře rozeznatelní a svým způsobem nosní (jako třeba Doležal v Reflexu). Tak jako lidé chodí do kina kvůli hvězdám a ne kvůli komparsu, mohou si kupovat časopisy, protože do nich píši "hvězdy" a texty ostatních brát jako jakýsi přídavek (ostatně deníky na stránkách a komentáři také budují osobnosti).

Problém je v tom, že v Česku skoro žádné hvězdy nejsou, a ani ten kompars za moc nestojí.

P24L řekl(a)...

Ještě k panu Peterkovi - jeho hutné texty mě moc nesedí. Musím se vždycky nutit, abych nepřeskakoval některé odstavce a abych to dočetl do konce. To mě to téma musí hodně zajímat.

Ad hvezdy: Ty tu urcite jsou,ale: - jednak bych si kvuli jednomu clanku ale nekupoval casopis a jednak by jich mohlo byt o malicko vice.

Btw. nevíte o nějaké vycházející hvězdičce?

jIRI řekl(a)...

Ad Peterka: Mám stejný problém. Na druhou stranu je to asi nejserioznější autor který se tu věnuje IT.

Ad hvězdy: No, pokud by existoval někdo opravdu dostatečně zajímavý, tak bych si třeba já osobně kvůli jeho/jejím článkům časopis kupoval. Stejně jako si občas koupím nějaký časopis kvůli tématu, kterým se slibuje zabývat, abych pak byl mírně rozčarován až upřímně zklamán :-).

Ad vycházející hvězdy: To opravdu nevím.

akb řekl(a)...

Milý jIRI, kdyby to bylo opravdu tak, jak tvrdíte, bylo by to s českou publicistikou o počítačích ještě horší než blbé. První problém: všem třem jmenovaným, které pokládáte za přijatelné, je přes čtyřicet. Druhý: počítačový novinář je z nich jen jeden, Peterka. Jura Hlavenka je už dávno "jen" byznysman, šéf velkého vydavatelství, který si občas pro radost něco napíše, ale nedělá to systematicky. A pokud jde o mne, na počítačová témata nepublikuju už několik let, živím se ekonomickými texty, které jsou pro naprostou většinu lidí (často včetně mě) zcela nezajímavé. Pokud mě dnes někdo vůbec vnímá jako počítačového novináře, nemůže za tím být nic než setrvačnost. Stejně tak, ale opačně, to je s těmi ostatními autory. Samozřejmě je v Česku řada velmi dobrých počítačových novinářů, jen si jich většina čtenářů nevšimne, protože se naučili pár jmen před řadou let a od té doby si už nevšímají, kdo je pod kterým článkem vlastně podepsaný. Namátkou: Hany Farghali z Hospodářských novin, Tomáš Holčík z Computer Pressu, Martin Kopta z Lupy, Martin Faťun z Computerworldu, Marek Šalanda z Reselleru, patrně taky nějací kluci kolem herních časopisů, ale to nesleduju nijak systematicky. Výborný býval David Litvák z časopisu Internet, nevím ale, kde je mu teď konec. A pořád jsem ještě nejmenoval dva opravdu nejlepší, jimiž podle mě jsou Patrick Zandl (jistě, dnes to aktivně nedělá, ale jeho blog psaný jako hobby se vyrovná hodnotnému odbornému časopisu s placeným týmem) a Ivan Adamovič (že by Živel nebyl počítačový časopis? Jistěže je.) Až budu umět to co oni, budu nosit nos nahoru. Do té doby musím předvést, že mě ještě neopustila soudnost, a Vaši chválu zdvořile, ale jednoznačně odmítnout. - Petr Koubský v.r.